Aktualności
Niezwykły album polskiego malarza. (ONET)
Andrzej Lichota: malarstwo stwarza możliwość bycia bezkompromisowym
żródło: onet.pl
Spotkanie z artystą
26 października 2024 roku podczas 27 Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie odbyło się spotkanie z Andrzejem Lichotą, który na stoisku Wydawnictwa BoSz podpisywał swój najnowszy album. Artysta spotkał się z czytelnikami i miłośnikami swojej twórczości, dzieląc się inspiracjami oraz refleksjami na temat swoich prac. Wydarzenie cieszyło się dużym zainteresowaniem i było wyjątkową okazją do rozmowy z autorem oraz uzyskania jego autografu.
27 Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie.
Wywiad dla TVN - Co Za Tydzień na Targach Sztuki w Warszawie (TVN)
"Obraz to także emocje" Kamery "Co za Tydzień" gościły w Warszawie, podczas targów sztuki. To właśnie tam swoje prace zaprezentował Andrzej Lichota. Artysta malarz tworzy w gatunku ekspresyjnej abstrakcji. Co się za tym kryje?
Ekipa "Co Za Tydzień" na wystawie CORRIDA (TVN)
"To jeden z najmocniejszych i najbardziej wyrazistych cykli, jakie zrealizowałem. (...) Chodziło mi o to, żeby w obrazach zawrzeć dynamikę tego wydarzenia. Nie jestem zwolennikiem corridy. Natomiast uważam, że jest to coś, co warto odczuć - powiedział artysta w rozmowie z Olivierem Janiakiem.
Wywiad dla Radia Kraków
"Po cyklach z mocną fakturą, ale w zasadzie emocjonalnie delikatnych, przyszedł czas na "Corridę" i moją osobistą rozgrywkę z czerwienią. Ten cykl kosztował mnie wewnętrznie najwięcej: mam wrażenie, że całe dotychczasowe życie, jego kształt, emocje pragnienia i plany..."
Wernisaż cyklu CORRIDA w Pałacu Sztuki w Krakowie
28-go kwietnia 2022 r. odbył się wernisaż najnowszego cyklu obrazów i rzeźb Andrzej Lichoty który został poświęcony hiszpańskiej Corridzie. Artysta realizował cykl od 2017 roku. Cykl zawiera ponad 50 prac w tym 5 wielkich tryptyków i niemal 7 metrową rzeźbę Hemingway która obecnie znajduje się w Brazylii.
CORRIDA w Pałacu Sztuki w Krakowie
od 25 kwietnia w Pałacu Szuka w Krakowie będzie można zobaczyć najnowszy cykl pt. CORRIDA. Oprócz obrazów cykl zawiera także rzeźby, a z nich na wystawie zobaczymy serię Toro i miniatury rzeźby Hemingway odlane w brązie.
Tu rodzi się sztuka (TVP3)
Reportaż o tym, jak powstają moje cykle malarskie i co w tym procesie jest ważne. Reportaż można zobaczyć w TVP Kraków
Reportaż zrealizował Jarosław Migoń.
Andrzej Lichota - wywiad dla Rzeczpospolitej
Andrzej Lichota, artysta malarz, rysownik, rzeźbiarz i reżyser, uważa, że współczesne pomysły artystów prawdopodobnie znajdą właściwe podłoże do odbioru dopiero za dwa, a być może nawet trzy pokolenia.
Portret osobowości Artysty. Muzeum Czartoryskich, Leonardo Cafe.
Spotkanie podczas którego zostanie dokonana analiza obrazu pt. "Piękna śmierć" na podstawie którego filozof idei dr Zbigniew Wieczorek nakreśli portret osobowości, odbędzie się 31 lipca 2021 w Muzeum Czartoryskich w Krakowie, Cafe Leonardo.
ZAPRASZAMY!
Wernisaż wystawy w POLSWISSART w Warszawie.
28.06.2021 odbył się wernisaż wystawy malarstwa w Galerii Domu Aukcyjnego POLSWISSART.
Wystawa obejmuje wybrane prace malarskie i rzeźbę z czterech realizowanych cykli z lat 2014 - 2020 - IRAN, AUSTRALIA, LA GOMERA i CORRIDA
Wystawa potrwa do 22 lipca 2021r.
Zapraszamy na ulicę Wiejską 20.
Od cyklu IRAN po najnowszy cykl CORRIDA
uż od 29 czerwca wystawa malarstwa w Galerii Domu Aukcyjnego POLSWISSART w Warszawie.
Obrazy z lat 2013 - 2020
Krótko o najnowszych działaniach i planach.
Materiał zrealizowany przez Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie.
Obejrzyj video relacje.
Rozmowa zarejestrowana podczas wystawy "Cztery stany świadomości"
Rozmowę poprowadziła Ewa Kawałko z krakowskiej Galerii Kolekcjoner, a odbyła się ona w pięknych wnętrzach Pałacu pod Baranami
CZTERY STANY ŚWIADOMOŚCI - wystawa do 14 marca 2021
W Pałacu pod Baranami do 14 marca można oglądać wystawę obrazów z lat 2014 - 2020. Jest to wybór prac z czterech cykli malarskich realizowanych w tym czasie.
Wystawa ogólnodostępna w soboty od godziny 13 do 16.
WYSTAWA MALARSTWA - Pałac pod Baranami od 10.02 do 14.03. 2021
"To jeden z najmocniejszych i najbardziej wyrazistych cykli, jakie zrealizowałem. (...) Chodziło mi o to, żeby w obrazach zawrzeć dynamikę tego wydarzenia. Nie jestem zwolennikiem corridy. Natomiast uważam, że jest to coś, co warto odczuć - powiedział artysta w rozmowie z Olivierem Janiakiem.
"Abstrakcja No. 23" - Hammer price 40 000 zł
Abstrakcja No 23 z cyklu Australia, 26 stycznia w domu aukcyjnym Polswiss Art podczas licytacji osiągnął cenę 40 000 zł. z opłatami to niemal 48 000.
Gratulacje dla nabywcy, zwłaszcza, że walka była bardzo emocjonująca!
Wyniki aukcji
Wystawa Polswiss Art
Wystawa przedaukcyjna w nowej galerii Polswiss Art od 12 do 26 stycznia 2021r.
ul. Wiejska 20, Warszawa
"Abstrakcja No. 23" na aukcji FEEL GOOD ART - Polswiss ART - 26 stycznia 2021, godz.19.00
W aukcji udział bierze jeden z obrazów z cyklu Australia - "Abstrakcja No. 23". Obraz był wystawiany m.in. w 2016/17 r. podczas dużej wystawy "Australia Iran La Gomera" Andrzej Lichota - Malarstwo w Galerii Archetura w Krakowie, publikowany w albumie i miesięczniku Nowy Czas w Londynie. Wystawa przedaukcyjna trwa od 12 stycznia - 26 stycznia 2021 w Galerii Domu Aukcyjnego, ul. Wiejska 20 w Warszawie. Zapraszam!
Wywiad dla Rzeczpospolita UważamRze Historia - "Sztuka jest tam, gdzie ktoś się nią interesuje"
"... Sztuka krąży po różnych miejscach, ale szczególnie tam, gdzie się nią po prostu ktoś interesuje."
Laureat Oscara i "Corrida Requiem"
Peter Fudakowski, znakomity producent filmowy i reżyser, zdobywca m.in. Oscara za film Tsotsi zawitał do mojej krakowskiej pracowni przy ul. Koletek.
W trakcie odwiedzin powstało sporo ciekawych zdjęć wykonanych przez Petera. Myślę, że wkrótce będzie można kilka z nich tu zobaczyć.
W tle ostatni z tryptyków cyklu Corrida - "Corrida Requem".
W Rzeczpospolitej - o artystach w czasie Pandemii, koniecznych zmianach ustawowych i społecznej wartości sztuki.
Ustawodawca w Polsce wielokrotnie dotąd dowiódł, że nie rozumie w pełni specyfiki pracy artystów. Uważam, że nadeszła pora aby to wreszcie zrozumieć i zmienić. Tworzący dzieła artysta nie jest bezrobotnym, który od czasu do czasu zajmuje się jakimś hobby, tylko człowiekiem pracującym na rzecz wzbogacenia rodzimej kultury. Działalność artystyczna powinna być rozpatrywana nie tylko w kontekście natury estetycznej – kunsztu czy mistrzostwa – ale również w kontekście istotnego wpływu na rozwój gospodarczy.
(...)
Rozwiązania długoterminowe:
> absolutnie konieczne jest zniesienie limitu w 50 procentowych kosztach uzyskania przychodu przez twórców. Ten zapis jest kuriozalny a mimo wielu zapowiedzi, że zostanie zniesiony, trwa dotąd w najlepsze. Trudno o lepszy czas by go zlikwidować.
> możliwość odpisywania od podatku zakupu dzieł sztuki przez firmy i osoby prywatne.
> zwiększenie puli zakupów dzieł współczesnych artystów przez muzea i instytucje kultury
Inspiracje w "Rzeczach Pięknych"
Czy to inspiracja? Raczej jeden z drogowskazów. Obraz zrobił na mnie ogromne, chyba największe wrażenie podczas mojego pierwszego pobytu w Paryżu i w Luwrze. Do dziś uważam, że jest najlepszym obrazem tam eksponowanym.Umiar i niezwykłe wyrafinowanie a ponadto znaczenie detalu barwnego, które do obserwatora dociera dopiero po chwili. Dociera i pozostaje na zawsze…
Portret Baltazara Castiglione namalowany przez Rafaela,
około 1515-16r.
źródło: Rzeczy Piękne
Wystawa AUSTRALIA obrazy z lat 2014 - 2017
"Obraz to także emocje" Kamery "Co za Tydzień" gościły w Warszawie, podczas targów sztuki. To właśnie tam swoje prace zaprezentował Andrzej Lichota. Artysta malarz tworzy w gatunku ekspresyjnej abstrakcji. Co się za tym kryje?
Licytacja obrazów "Mężczyzna patrzący na kobiety" i "Kobieta patrząca na mężczyzn" zakończona.
Aukcja obrazów od Grażyny Kulczyk
Obraz mojego autorstwa "Mężczyzna patrzący na kobiety" i drugi Anny Włoczek "Kobieta patrząca na mężczyzn" stanowią zupełnie unikatowy tandem malarski.
Pani Grażyna Kulczyk ofiarowała te obrazy na szlachetny cel jaki wspiera 28 Finał WOŚP a otrzymała je podczas O!Lśnień jako Ambasador Polskiej Sztuki za Granicą.
Tu można licytować!!:
https://allegro.pl/oferta/obrazy-ofiarowane-przez-grazyne-kulczyk
Andrzej Lichota w "Rezerwacji": Muzeum w Susch to fenomen w skali świata.
W programie Katarzyny Janowskiej ONET "Rezerwacja" razem z Anią Włoczek rozmawiamy o Muzeum Grażyny Kulczyk w szwajcarskim Susch. A także o obrazach "Kobieta patrząca na mężczyzn" i "Mężczyzna patrzący na kobiety", które Pani Grażyna przekazała na rzecz 28 finału WOŚP.
ONET.PL o rzeźbie "Hemingway" i video z Festiwalu TrobpcalBurn
"Rzeźba "Hemingway" znanego polskiego artysty Andrzeja Lichoty stanęła na tegorocznej edycji festiwalu sztuki Tropical Burning Man w Baia Formosa. Teraz będzie prezentowana w samym mieście."
Opublikowano także krótka relację z festiwalu zrealizowaną w Brazylii:
video - TropicalBurn
Rzeźba "Hemingway" w Brazylii
Interpretacja Hemingwaya a zarazem ostatni obiekt z najnowszego cyklu "Corrida" stanęła u wybrzeża Atlantyku w Baia Formosa w Brazylii.
Rzeźba była prezentowana podczas festiwalu Tropical Burning Man.
Wymiary rzeźby: wysokość 670 cm, przekątna podstawy - 290 cm, długość po łuku zewnętrznym 832 cm.
Wystawa cyklu CORRIDA w Instytucie Cervantesa - 16.05.2019 do 04.06.2019
Inauguración / Wernisaż
16.05.2019 a las 19.00h / 16.05.2019 godz. 19.00
Sala de exposiciones del Instituto Cervantes de Cracovia
Galeria Instytutu Cervantesa w Krakowie
ul. Kanonicza 12
Wystawa otwarta do 04.06.2019 w godzinach:
poniedziałek - piątek: 9.30 – 19.00
sobota: 10.00 – 12.00
Grażyna Kulczyk - Ambasador Sztuki Polskiej - O!Lśnienia.
Podczas Gali O!Lśnień - Nagrody kulturalne Onetu i Miasta Kraków, Pani Grażynie Kulczyk jako Ambasador Sztuki Polskiej i promotorce polskich artystów została wręczona nagroda, której część stanowił mój obraz "Mężczyzna patrzący na kobiety".
Obraz "Mężczyzna patrzący na kobiety".
Obraz inspirowany wystawą " Kobiety patrzące na mężczyzn, patrzących na kobiety" w niedawno otwartym Muzeum w Susch.
Olej na płótnie, format 170 x 120 cm.
Rekord aukcji Sztuka Teraz. "Abstrakcja żółta" z cyklu Australia za 22 000 zł w DESIE Unicum.
Podczas aukcji kolekcji dzieł projektu "Sztuka Teraz" obraz "Abstrakcja żółta" z cyklu Australia, format 110 x 100 cm, został wylicytowany za kwotę 22 000 zł - 5080 €.
Gratuluję nabywcy i dziękuję za piękną walkę.
Licytowane były także dzieła Edwarda Dwurnika, Rafała Olbińskiego, Normana Leto, the Krasnals, Adama Bakalarza, Henryka Sawki i Edwarda Lutczyna.
Onet Rano - rozmowa o sztuce i projekcie "Sztuka Teraz" (ONET)
Poranna rozmowa w popularnym programie o sztuce, jej roli społecznej i sytuacji współczesnych artystów.
Prowadzi Tomasz Sekielski a moją towarzyszką jest Anna Włoczek.
Instytut Cervantesa Wystawa
"Obraz to także emocje" Kamery "Co za Tydzień" gościły w Warszawie, podczas targów sztuki. To właśnie tam swoje prace zaprezentował Andrzej Lichota. Artysta malarz tworzy w gatunku ekspresyjnej abstrakcji. Co się za tym kryje?
Wystawa na Art Fair w Londynie, Town Hall, Kensington
Znakomici goście, międzynarodowe towarzystwo.
Zaprezentowanych zostało 30 obrazów z cykli "Australia", "Iran" i "La Gomera"
Bacon - Giacometti Fundacja Beyeler
Dwóch gigantów sztuki i gigantyczne doznania.
Przy okazji ART BASELl wizyta w Fundacji Beyeler.
Andrzej Lichota gościem targów sztuki Art BASEL, 2018
Największe targi sztuki na świecie Art BASEL.
Setki najważniejszych galerii, marszandów i kolekcjonerów ale przede wszystkim fantastyczna sztuka i rozmach.
Corrida malowana w Krakowie (MIESIĘCZNIK KRAKÓW)
Miesięcznik KRAKÓW i rozmowa o malarstwie, Corridzie oraz tematach innych.
Wywiad przeprowadziła Sylwia Pyzik.
Zapraszam!
Six Sences i GREMI International odwiedzają pracownię
Założyciel luksusowej sieci hoteli Six Sences Wolf Hengst z żoną, Dorota Hajdarowicz i Grzegorz Hajdarowicz z wizytą w pracowni. Interesujące i inspirujące rozmowy o sztuce i najnowszym cyklu malarskim.
Bartek Węglarczyk o Corridzie.
Troszkę jestem zaskoczony, że przyjechałem do Krakowa po to by dyskutować o corridzie. Ale tak się stało. Dzięki obrazom.
Dzięki obrazom Andrzeja Lichoty, człowieka którego znałem do tej pory z rysunków w gazetach. Andrzej wrócił kilka lat temu do malowania, przez co stracili czytelnicy gazet, ale zyskali miłośnicy sztuki, bo Andrzej maluje rzeczy piękne.
CORRIDA Introduction
Spotkanie w pracowni artysty w Krakowie, podczas którego została zaprezentowana odwiedzającym idea cyklu Corrida. Dyskusja dotyczyła także realiów w jakich działają i tworzą współcześnie artyści.
W spotkaniu udział wzięli m.in: Janina Górka-Czarnecka galeria Artemis, Prezes Stowarzyszenia Antykwariuszy Polskich
Andrzej Haraburda - inwestor, trader, doradca i kolekcjoner.
Spotkanie prowadziła dr. hab. Małgorzata Kaczmarska
Pierwszy tryptyk z cyklu "Corrida"
Podczas pracy nad tryptykiem "Taniec", pracownia ASP Kraków.
170 x 360 cm, olej na płótnie.
Tryptyk rozpoczyna cykl Corrida.